Prečo by ste mali sporiť na rezervu, koľko peňazí potrebujete a ako na to
Sporenie, investovanie, plnenie svojich snov… Na chvíľu sa zastavte. Prvým finančným krokom (a to aj ak musíte splácať dlhy) by malo byť sporenie na rezervu. V ideálnom prípade by ste si mali zrátať minimálne náklady na prežitie jedného mesiaca – náklady na bývanie, stravu, lieky, školné a podobne – a túto sumu vynásobiť šiestimi mesiacmi.
Nenabádame vás k negatívnemu mysleniu, rozhodne by ste si nemali v hlave maľovať katastrofické scenáre. Ale sami dobre viete, že občas sa pokazí chladnička, ste dlhšie chorí alebo vašu pomoc potrebuje niekto blízky. A práve na tieto “modré pondelky”, “čierne piatky” a “náhoda-je-blbec dni” potrebujete finančnú rezervu.
Realistické ciele
Sporenie na rezervu je o niečo naliehavejšie, ako sporenie na dovolenku, dizajnérsky nábytok alebo nové auto. Nemať rezervu znamená vystaviť sa riziku, preto zvážte všetky výdavky a na istý čas si výrazne utiahnite opasok. Kde môžete najviac ušetriť? Na kozmetike, oblečení, elektronike, jedle, cestovaní a všetkých voľnočasových aktivitách, ktoré vás niečo stoja. Zvoľte si realistické ciele – denné, týždenné alebo mesačné – podľa toho, čo vám najviac vyhovuje. Na našetrenie na rezervu budete potrebovať minimálne jeden rok, ale pokojný spánok stojí za tú námahu.
Automatické platby na sporiaci účet
Ak budete mať peniaze na rezervu na svojom bežnom účte, bezhlavo ich miniete a všimnete si to až keď vám príde výpis z účtu. Založte si sporiaci účet a vytvorte trvalý príkaz, ktorý prevedie peniaze na sporenie hneď po tom, ako vám príde výplata. Takto si zvyknete pracovať počas mesiaca s nižším rozpočtom a navyše – rastúca suma na sporení vás bude motivovať, aby ste v ňom pokračovali. Vyberte si však taký sporiaci účet, z ktorého môžete čerpať financie kedykoľvek bez poplatkov. Existujú i sporiace účty, z ktorých môžete peniaze vyberať iba raz v mesiaci – tie sa hodia skôr na dlhodobé sporenia, napríklad na dovolenku, auto, byt… V prípade rezervy musia byť peniaze kedykoľvek rýchlo dostupné.
Práca navyše
Sporenie urýchli vyšší príjem – ocenia ho najmä tí, ktorí nechcú veľmi ukrajovať z koláča svojho pohodlia. Ak je to možné, môžete požiadať o nadčasy, ale ak nie, poobzerajte sa po príležitostiach okolo seba. Medzi bežné tipy patrí stráženie detí, venčenie psov, doučovanie, fotografovanie a mnoho príležitostí nájdete na portáloch s tzv. mikroprácou. Využite svoj potenciál naplno.
Nájdite lacné spôsoby ako sa odmeniť
Sporenie je aj o odopieraní si vecí, ktoré nám spríjemňujú každodennosť. Preto naštartujte svoju kreativitu a hľadajte radosti, ktoré nič nestoja alebo sú aspoň lacnejšie ako to, čo vás teší momentálne.
Upracte si a zarobte na tom
V skriniach a zásuvkách odpočívajú vaše peniaze. Vyberte všetko, čo nenosíte, nepotrebujete alebo iba snívate o tom, že to raz začnete používať a predajte to. Zamerajte sa na oblečenie, topánky, knihy, CD a DVD (ak ešte nejaké máte, zberatelia ich ocenia), nepoužívanú elektroniku (na súčiastky sa vám podarí predať aj pokazené veci), pomôcky a stroje na cvičenie, učebnice, nábytok, ale pokojne aj taniere po babičke, ktoré potešia chalupárov. Všetko, čo takto zarobíte, aicky uložte na sporiaci účet.
obrázky: pexels.com