Rozhovory o peniazoch – o čom (ne)hovoriť s priateľmi
Rozhovory o peniazoch nepatria medzi najobľúbenejšie témy, pretože v sebe nesú určitú dávku intimity, ktorú nechceme len tak zdieľať. Nespokojnosť s vlastným platom, alebo naopak, finančná zabezpečenosť, ktorú nám môžu iní závidieť, sklony k míňaniu peňazí za zbytočnosti…
To všetko sú veci, na ktoré nechceme myslieť keď sme na káve s priateľmi. Na druhej strane, práve skupina našich rovesníkov je ako zlatá baňa plná informácií, ktoré nás môžu v živote posunúť ďalej. V rozhovore o peniazoch sú však boľavé miesta, ktorým sa treba vyhnúť. Ako na to?
S priateľmi sa nebojte rozprávať o…
- Pojmoch, ktorým nerozumiete. Môžu vám vysvetliť neznáme pojmy jednoduchým jazykom. Dávajte si pozor na to, aby ste sa pýtali iba všeobecne. Ak vám budú chcieť povedať viac o svojich vlastných skúsenostiach s dôchodkovými piliermi, tak to urobia, ale na začiatok je dobré opýtať sa iba na význam samotných pojmov. Neviete na čo sa máte pýtať? Prelúskajte stránku banky, v ktorej máte svoj účet a overte si, že všetkému rozumiete. Zamerajte sa na investovanie, sporenie, dôchodky, poistenia a rôzne finančné produkty.
- Spoločných aktivitách, ktoré sú šetrné k vášmu rozpočtu. V prvom rade chcete byť spolu. Vo vašej obývačke sa možno pozhovárate lepšie ako v kaviarni a zabehať si v parku je niekedy produktívnejšie ako prenajať si na hodinu bowlingovú dráhu.
- Radosti z ich úspechu. Keď zmenia prácu, požiadajú o zvýšenie platu alebo dosiahnu cieľovú sumu, ktorú si chceli nasporiť, oslávte to s nimi a vymámte z nich zopár rád ako sa im to podarilo. Závisť vymeňte za inšpiráciu.
- Finančných cieľoch, ktoré chcete dosiahnuť. Túžite si vybudovať pasívny príjem? Alebo splatiť hypotéku o pár rokov skôr? Či už potrebujete šetriť na dovolenku alebo na rezervu, priatelia sú vašou oporou a dokážu vám pripomenúť váš cieľ práve vtedy, keď by ste naň najradšej zabudli (počas chvíľkového šialenstva vo výpredajoch alebo pri pálčivej túžbe kúpiť si najnovší technologický zázrak od vášho obľúbeného predajcu). Zároveň budú mať oči na stopkách a povedia vám o vhodných príležitostiach a nápadoch, ktoré by vám inak mohli ujsť.
Aké rozhovory neviesť s priateľmi?
- Nezisťujte, koľko priatelia zarábajú – ak vám to chcú sami povedať, tak vám to prezradia, ale priama otázka na výšku platu je neprípustná. Ženie vás iba zvedavosť a keď dostanete odpoveď, nijako vás to neuspokojí – ak zarábajú viac ako vy, privítate vo svojom živote závisť, ak menej, možno vás to poteší, ale čo to o vás vypovedá? Zisťovať výšku platu má zmysel iba pri potrebe stanovovania ceny vlastnej práce, najmä ak pracujete na voľnej nohe. Pokiaľ si sami neviete vypočítať náklady a zisk, informácie hľadajte mimo kruhu priateľov. A nakoniec zlaté pravidlo – ani vy o svojom plate nehovorte. Inšpirujte sa Francúzmi, pre nich je to jednoducho neprípustná téma.
- Neplaťte navyše kvôli pocitu trápnosti – voľný čas nemusíte tráviť iba v drahých reštauráciách, v divadle či v bare. Ak vás neustále pozývajú na miesta, kde musíte platiť, alebo si objednávajú najdrahšie jedlá a potom si chcú rozdeliť účet na polovicu, je čas otvorene sa porozprávať. Okrem priznania, že sa snažíte šetriť, majte v rukáve pripravených aj zopár alternatív na trávenie spoločných chvíľ, ktoré vás nedonútia siahnuť hlboko do peňaženky.
- Nenechajte sa spútať závisťou – a to ani v prípade, že sa vaše priateľské kruhy delia na dva tábory, a nie ste jediný, kto závidí. Či už si to priznáte, alebo nie, závisť zožiera práve toho, kto závidí. Sú aj produktívnejšie spôsoby, ako tráviť svoj voľný čas, čo poviete?
- Neporovnávajte sa – ak majú vaši priatelia pocit, že ide skôr o súťaž v tom, kto je šikovnejší a bohatší, prídete o cenné informácie o tom, ako narábajú s peniazmi. Vyhnite sa porovnávaniu tým, že nebudete hovoriť o konkrétnych sumách, ale skôr o zvykoch, faktoch a tipoch pre každodenný život.
obrázky: pexels.com