Koľko stojí zariadenie domácnosti? Ktoré izby sú najdrahšie?

Kúpa nehnuteľnosti je dôležitým krokom v živote, pri ktorom je dôležité všetko si dobre premyslieť. Ale tým sa ešte starosti nekončia. Vašu vysnívanú nehnuteľnosť treba totiž aj zariadiť. A to rovnako môže stáť nemalé peniaze. V článku vám prezradíme, koľko vás asi približne vyjde zariaďovanie jednotlivých miestností.

 

Zariaďovanie si naplánujte

Každá činnosť si vyžaduje svoj čas a dôkladné plánovanie. Ani zariaďovanie domácnosti nie je žiadnou výnimkou. Ako prvé si treba premyslieť výšku investície do zariadenia a stanoviť si tak svoj cenový strop. Od toho sa potom následne bude odvíjať kvalita a materiálová povaha vybraného nábytku. Každý to má v sebe nastavené inak, a preto toto rozhodnutie závisí iba od vašich finančných možností, požiadaviek a predstáv na bývanie.

Prirodzene, aby ste mohli začať bývať, potrebujete mať nehnuteľnosť vybavenú aspoň v základe. Okrem položenej podlahy, sanity, vody a elektriny, to vo výbave znamená hlavne kvalitné postele s matracom a roštom, kuchynskú linku, nevyhnutné spotrebiče a úložný priestor.

Práve tieto dôležité súčasti bývania si musíte zaobstarať ešte pred tým, ako sa nasťahujete do svojho nového domova. A z dôvodu, že tieto veci netreba obmieňať každý rok, je dôležité si dať pri ich výbere pozor. Cena musí zodpovedať kvalite.

Vedeli ste, že…

… najviac peňazí z rozpočtu na vybavenie domácnosti miniete na zariadenie kuchyne? A to až tretinu z celého rozpočtu. Samozrejme, je to kvôli kuchynskej linke a množstvu kuchynských spotrebičov, bez ktorých si už varenie nevieme predstaviť.

V článku sme pre vás pripravili priemerné ceny základného zariadenia pre jednotlivé miestnosti. Prirodzene, priklonili sme sa skôr k nižším cenovým hladinám. V opačnom smere totiž neexistujú žiadne obmedzenia, záleží len na tom, koľko ste ochotní do vybavenia investovať.

 

Spálňa

V tejto miestnosti priemerný človek strávi viac ako tretinu svojho života. Rovnako treba myslieť na to, že to, ako sa v noci vyspíme, sa odzrkadlí už nasledujúci deň. Kvalitný spánok je totiž základom zdravej životosprávy. Preto je tomu dôležité prispôsobiť aj zariadenie a radšej staviť na kvalitu.

Zvyčajne je štandardom veľkorysý úložný priestor – najčastejšie v podobe šatníkovej skrine (300 Eur), komody a poličky na stene (spolu 150 Eur). Pochopiteľne, dominantou miestnosti je manželská posteľ (200 Eur), dva nočné stolíky po jej stranách a elektronika – nočné lampy (50 Eur).

Pamätajte, že na zdravý spánok iba kvalitná posteľ nestačí. Treba investovať aj do matracov na manželskú posteľ, pretože iba s kvalitnými matracmi sa môže dostaviť želaný efekt. Rozhodne preto práve na tejto položke neodporúčame šetriť. Ich cena sa pohybuje v priemere okolo 300 Eur.

V priemere to vychádza spolu na približne 1000 Eur.

 

Kuchyňa

Kuchyňa je centrom každej domácnosti. Okrem spoločného stravovania je tiež centrom konverzácií a rôznych ďalších činností. Tomu treba prispôsobiť aj zariadenie.

Prirodzene, základom je kuchynská linka (500 Eur), kuchynský stôl (200 Eur), pohodlné stoličky (4×70 Eur) a kuchynská skrinka (300 Eur). Čo sa týka spotrebičov, tak na prvom mieste je chladnička s mrazničkou (400 Eur), mikrovlnná rúra (70 Eur), varná kanvica (30 Eur), rúra na pečenie so sporákom (400 Eur) a umývačka riadu (400 Eur). To je úplný základ.

Samozrejme, zariaďovanie domácnosti sa vám predraží pokiaľ sa rozhodnete aj pre kuchynský robot, fritézu či rôzne ďalšie moderné vychytávky kuchynských spotrebičov.

V priemere to vychádza spolu na približne 2580 Eur.

 

Obývacia izba

Miestnosť, ktorá v sebe spája estetiku s funkčnosťou. Ide o priestor, kde zvyčajne odpočívame a kde vítame všetky návštevy. Preto si obývaciu izbu nevieme predstaviť bez pohodlnej sedacej súpravy (700 Eur), konferenčného stolíka (80 Eur), obývacej zostavy (700 Eur), komody (150 Eur), TV (500 Eur) a svietidla (50 Eur).

V priemere to vychádza spolu na približne 2180 Eur.

 

Detská izba

Pokiaľ vychádzame iba z nutného vybavenia pre jedno menšie dieťa, tak základom je detská posteľ s matracom (300 Eur), menšia šatníková skriňa (150 Eur), komoda (100 Eur), písací stôl so stoličkou (200 Eur) a stolná lampa (50 Eur).

V priemere to vychádza spolu na približne 800 Eur.

 

Predsieň a kúpeľňa

Vstup do každého domova zvyčajne disponuje úložným priestorom v podobe predsieňovej zostavy obsahujúcej botník, šatníkovú skriňu, vešiakové panely, zrkadlo a svietidlá. Toto všetko sa dá pri troche skromnosti kúpiť za 500 Eur.

Pokiaľ už máte osadenú vaňu, alebo sprchový kút, tak ďalšie zariadenie do kúpeľne vás veľa nebude stáť. Svoje miesto tu má samozrejme najmä práčka (300 Eur) a menší úložný priestor na kozmetiku (100 Eur).

Spolu vás to teda vyjde na 400 Eur.

 

Záver

Za predpokladu, že sa držíte pri zemi a kupujete iba to najnutnejšie vybavenie potrebné na bývanie, tak vás zariadenie domácnosti vyjde približne na 7460 Eur. Samozrejme, k tomuto číslu treba ešte pripočítať istú čiastku za dekorácie a prípadne aj za ďalších pomocníkov do kuchyne, prípadne za sušičku.

obrázky: freepik.com