Financie Dnes

Web o peniazoch, financiách pre mladých a biznise

Financie pre mladýchOsobné financie

Finančne toxické vzťahy s priateľmi

Toxické vzťahy môžete mať aj s blízkymi priateľmi ohľadom financií. Zatiaľ čo pri toxickom partnerskom vzťahu môžete nabrať silu na rozchod a urobiť za všetkým hrubú čiaru, s priateľmi je to mnohokrát komplikovanejšie, pretože okrem oblasti financií si môžete rozumieť vo všetkom ostatnom.

 

 

Dostať sa do situácie, keď sa kvôli priateľom zadĺžite, je neprijateľné. Stavte na úprimný rozhovor o vašich finančných cieľoch. Skutočný priateľ pochopí, že sporíte na nové auto a tak si radšej odopriete predĺžený víkend v Londýne, kde by ste iba nakupovali, alebo nemôžete neustále vysedávať v kaviarni. To však zďaleka nie je jediné správanie, ktoré pokladáme za finančne toxické.

Medzi finančne toxické typy správania priateľov patria nasledujúcich 5 typov.

 

1 Priateľ, ktorý neustále hovorí o peniazoch

Ak niekto priveľa hovorí o tom, že si niekto dovolil minúť priveľa na zbytočnosti, alebo že je niekto príliš šetrný, radšej sa tejto téme vyhýbajte. O chvíľu bude priamo s vami riešiť (a kritizovať) koľko zarobíte vy, váš partner, aké veci by ste si určite nemali kupovať a čo sú vyhodené peniaze.

Neustále posudzovanie a otázky ako „Koľko to stálo?“ spojené s výčitkou, že oni by si to nemohli dovoliť, jednoducho do priateľstva medzi dvoma dospelými ľuďmi nepatria.

 

2 Priateľ, ktorý vás využíva

Priatelia sa navzájom pozývajú na večere, na kávy, kupujú si darčeky. Je to úplne prirodzené, do bodu, kedy platí iba jedna strana viac ako 60%. Pokiaľ si nedoprajete navzájom, nemá zmysel investovať do priateľa alebo priateľky, akoby to bolo vaše dieťa.

Túto tému rozhodne neotvárajte v rozhovore, iba sa pomaly čoraz menej často stretávajte.

Finančne toxické vzťahy

 

3 Priateľ, ktorý nerozumne rozhadzuje

Mentalita „žijeme len raz a preto si musíme dopriať všetko a hneď“ je typ správania, ktorý neobľubujú ani tí najbohatší, teda pokiaľ sú rozumní. Vy chcete tráviť čas s priateľmi, ale nie v najdrahšej reštaurácii. Vážite si pojmy ako sporenie, splácanie dlhov a investovanie…

V tom prípade skúste úprimne povedať o svojich dlhodobých plánoch a navrhnúť lacnejšie aktivity. Nemôžete sa však uraziť, ak priatelia vyrazia na drahý výlet alebo do luxusnej reštaurácie bez vás.

Vy sami budujete svoj život, preto rozhodujte tak, aby ste sa posunuli, kam chcete. Slobodu nezískate tým, že vyrazíte šesťkrát týždenne do baru a pritom stále bývate u rodičov…

 

4 Priateľ, ktorý si rád požičia

V tomto platí jednoduché pravidlo, požičiavajte iba toľko peňazí, koľko ste ochotní druhému človeku darovať. Existujú tisíce príbehov o tom, ako sa zničili priateľstvá a peniaze sa nevrátili ani súdnou cestou.

Požičiavajte iba toľko peňazí, koľko ste ochotní druhému človeku darovať.

Toxické vzťahy

 

5 Závistlivý priateľ

Zvyčajne vám to priateľ nepovie rovno do očí, ale nepriamo si všimnete, že vám závidí vyšší plat, lepšiu kariéru, bohatú rodinu a iné. Možno bude ostro komentovať, keď si kúpite niečo drahé alebo doprajete skvelú dovolenku. Bude sa snažiť bagatelizovať vaše úspechy a tváriť sa, že je za nimi šťastie a nie tvrdá práca.

Ak ste ochotný, popremýšľajte, ako by ste mu mohli pomôcť zlepšiť jeho vlastnú situáciu. Ak nebude spolupracovať, je čas vytvoriť si od tohto človeka väčší odstup.

obrázky: unsplash.com

 

Redakcia

Redaktor magazínu Financie Dnes. Snaží sa vám priniesť zaujímavé informácie zo sveta financií, úspor, osobných financií a podnikania.