Zlato a striebro sú cenné kovy, ktoré ľudstvo pozná už od svojich počiatkov. Ľudia ich vždy považovali za istotu ako vyjadriť a cenovo ohodnotiť jednotlivé produkty a potreby spoločnosti. A samozrejme, vždy boli považované za zaujímavú investičnú príležitosť. Preto si v článku povieme, ako funguje investovanie do týchto cenných komodít dnes.
Prečo majú zlato a striebro takú hodnotu?
Vďaka svojej kujnosti a lesku sa zlato a striebro už od staroveku používali v šperkárstve a pri výrobe mincí. K ich hodnote tiež prispieval fakt, že vyťažiť ich zo zeme a spracovať nebola žiadna hračka. Navyše ložiská vzácnych kovov sú veľmi zriedkavé. V priebehu času preto začali ľudia tieto kovy používať na obchodovanie a akumuláciu či uchovanie svojho bohatstva.
V novoveku zlato a striebro pri platbách vymenili ľudia za papierové meny, ktoré boli kryté práve zlatom. To znamená, že každá tlačená bankovka zodpovedala rovnakej hodnote v zlate, uloženého niekde v banke v trezore. Tento prístup k papierovým peniazom trval až do druhej polovice 20. storočia.
Vedeli ste, že…
…v súčasnosti sú moderné meny väčšinou devízovými menami? To znamená, že spojitosť medzi zlatom a papierovými peniazmi je už dávno preč. Neznamená to však, že by význam týchto drahých kovov upadal, skôr naopak. Ich dôležitosť sa ukazuje najmä v období zvyšujúcej sa inflácie.
Podľa čoho sa určujú ceny zlata a striebra?
Rovnako ako je tomu pri iných komoditách, aj pri cenných kovoch je ohľadom ich ceny určujúci vzájomný pomer ponuky a dopytu. Výhodou je, že dopyt po šperkoch je pomerne konštantný, hoci ekonomické poklesy a recesie vedú k dočasnému zníženiu ich ceny.
Často tu nastáva aj opačný vývoj, a síce že ak sa investori obávajú o ekonomický vývoj, zvyknú nakúpiť zlato a na základe zvyšovania jeho dopytu tak tlačia ceny smerom nahor. Vo všeobecnosti sa zlato, ale i striebro považujú za komodity, ktoré sú ideálne na ochranu finančného portfólia pri inflácii a všeobecnej ekonomickej neistote. Je to jednoducho istota preverená mnohými storočiami.
Investovanie do zlata je tiež považované za jeden z najlepších spôsobov ako diverzifikovať vaše portfólio.
Spôsoby investovania do zlata a striebra
Investovať do cenných kovov je možné viacerými spôsobmi. Môžete si vybrať od fyzického vlastnenia cenného kovu až po investovanie do spoločností, ktoré financujú ťažbu zlata.
Investičné zliatky a mince
Zlato a striebro vo forme zliatkov alebo mincí nazývame investičné. Ak chcete vlastniť cenné kovy v ich fyzickej podobe, ide o najlepší spôsob investovania. Samozrejme, musíte počítať s istými nákladmi. Tie sú spojené s premenou surového zlata a striebra na mince, pričom väčšina predajcov mincí si k ich cene pridá aj prirážku. Tá im vykryje odmenu za ich sprostredkovateľskú činnosť.
Ak ide o väčšiu hodnotu, tak si budete musieť nakúpený cenný kov niekde bezpečne uložiť. Nechávať si väčšie množstvo zlata v dome rozhodne nie je dobrý nápad. A to znamená ďalšie poplatky súvisiace s prenájmom bezpečnostnej schránky v miestnej banke. Pamätajte, že aj následný predaj investičného zlata môže byť náročný a výsledná cena je zvyčajne nižšia ako aktuálna trhová cena.
Preto fyzický nákup zlata a striebra je vhodný predovšetkým na dlhodobé investovanie.
Investovanie prostredníctvom brokerských spoločností
Brokera definujeme ako spoločnosť, ktorá má licenciu obchodovať na kapitálových trhoch. Disponuje platformou, prostredníctvom ktorej môžu klienti spoločnosti uzatvárať transakcie a obchody na burze. Samozrejme, v súčasnosti je najefektívnejšie obchodovať prostredníctvom internetových platforiem brokerov.
Internetových platforiem brokerov ponúkajúcich investovanie (aj do cenných kovov) je ale mnoho, pričom sa líšia hlavne svojim portfóliom. Niektorí sa zameriavajú na ľudí, ktorí investujú do akcií firiem, do ETF fondov, na obchodovanie na forexe (CFD) a ďalší zase na kryptomeny, zlato či iné komodity. Prirodzene, existujú aj takí, ktorí svojim klientom ponúkajú všetky tieto možnosti, vrátane investovania do zlata a striebra.
CFD (Contract for Difference) je možné voľne preložiť ako „zmluva o rozdiele“. V tomto prípade nenakupujete zlato ani žiadnu inú komoditu či akcie. Iba tipujete, či sa hodnota danej komodity (alebo meny voči inej mene, akcie…) zvýši alebo zníži.
Hlavnou výhodou CFD obchodovania je to, že tu môžete využívať finančnú páku, ktorá umožňuje investovať do zlata aj s malým finančným kapitálom. Pákový efekt prináša možnosť väčšieho zisku, ale aj väčšej straty (pokiaľ sa obchod nevyvíja vo váš prospech).
Pri výbere pre vás vhodného brokera je najdôležitejšie zvážiť nasledovné faktory:
- výška poplatkov,
- dostupnosť trhov,
- dodatočné služby,
- zákaznícky servis a podpora,
- druhy investičných aktív (akcie, komodity, kryptomeny…),
- ochrana účtu a bezpečnosť (krajiny regulácie),
- danenie dividend,
- výška prvotného vkladu.
Akcie a ETF fondy
Akcie zlata predstavujú akcie spoločností, ktoré sa venujú ťažbe a spracovaniu zlata. Pokiaľ si kúpite akcie do zlata, získate určitý podiel v spoločnosti a pokiaľ sa spoločnosti bude dariť, jej akcie budú rásť a s nimi aj váš zisk. Vzhľadom na prebiehajúci konsolidáciu ťažobného priemyslu je práve v roku 2022 ten najlepší čas investovať do „zlatých akcií“. Takou spoločnosťou je napríklad Barrick Gold Corporation.
Pokiaľ nie je pre vás fyzická držba cenných kovov dôležitá, môžete si vybrať aj možnosť fondov obchodovaných na burze (ETF). Ide o pasívne riadený fond, ktorý sleduje určité podkladové aktívum a kopíruje jeho cenový pohyb. Pochopiteľne, treba tu počítať s menším poplatkom. Môžete tu ale profitovať z likvidného aktíva, ktoré investuje priamo do zlatých mincí a zliatkov. Obľúbený je napríklad fond SPDR Gold Shares.
Rada na záver
Kvalitní brokeri sú regulovaný prísnymi európskymi regulačnými úradmi a účty klientov majú na osobitných účtov. V prípade otázok a pri prípadných problémoch neváhajte využiť pomoc prostredníctvom ich zákazníckej podpory. Väčšina brokerov ju poskytuje 24 hodín denne a 5 dní v týždni.
obrázky: freepik.com