Financie Dnes

Web o peniazoch, financiách pre mladých a biznise

Osobné financie

5 chýb pri plánovaní rozpočtu

Pri tvorení prvého osobného rozpočtu je ťažké dopredu odhadnúť, ako sa budeme správať (a míňať) počas celého mesiaca. Preto občas sami sebe klameme.

 

Tvorba prvého osobného rozpočtu

V snahe čo najviac ušetriť si nastavíme príliš prísne pravidlá. Na papieri vyzerajú skvelo – kto by nechcel minúť na stravu pre jednu osobu 120 eur mesačne – ale realita príde v plnej sile a stačia dva drinky s priateľmi a ďalšie dva týždne budete mať tak akurát na suché rožky a ryžu.

Rodinný rozpočet je ešte o niečo komplikovanejší, pretože vyžaduje úprimnosť nielen pred sebou samým, ale i pred partnerom.

Chyby pri plánovaní rodinného rozpočtu

 

Najčastejšie chyby pri plánovaní rodinného i osobného rozpočtu

Kde robíme najčastejšie chyby? Sú v týchto vyhláseniach…

 

„Ja nie som ten typ, ktorý má rozpočet. Nechápem to.“

Myslieť si v 21. storočí, že existujú ľudia, ktorí dokážu počítať a takí, ktorí sú geneticky predurčení na neschopnosť počítať a narábať s peniazmi, je nezmysel. Existuje mnoho aplikácií, ktoré urobia výpočty za vás. Stačí do nich zaznamenať každý výdavok a priebežne kontrolovať svoje míňanie. Tvorba rozpočtu už dávno nie je prácou s tabuľkami v Exceli (ak vás však Excel baví, pokojne v tom pokračujte).

„Na zábavu miniem iba 10 eur mesačne.“

Do tejto kategórie patria výlety, drinky, kino, cigarety, divadlo, koncerty, knihy, magazíny, predplatené televízne kanály, fitness centrá, cestovanie, materiál na vaše hobby… Jednoducho všetko, čo nie je vyslovene potrebné pre život, ale prináša nám radosť. Vašim cieľom je šetrenie, splácanie úveru, tvorba finančnej rezervy a preto sa niekedy zdá, že míňať na zábavu je nezodpovedné. V tomto prípade zvoľte menšie kroky – znížte rozpočet na zábavu o 20% a skúste hľadať spôsoby, ako sa zabaviť zadarmo, alebo za menej. Knihy si požičajte z knižnice, s priateľmi sa začnite navštevovať doma a nie v kaviarni, výletujte po okolí alebo sa niekam vyberte vlakom.

„Každá položka má mať svoju vlastnú kategóriu.“

Nenechajte sa pohltiť detailmi. Kozmetika môže zahŕňať make-up, starostlivosť o pleť, vlasy a zuby. Ak bude zaznamenávanie nákupov príliš komplikované, prestanete to robiť, preto sa radšej držte niekoľkých všeobecnejších kategórií.

„Túto kategóriu vôbec nepotrebujem.“

Máte pocit, že môžete úplne prestať piť alkohol, fajčiť, alebo piť kávu? Že už nikdy si nekúpite sladkosti, nepôjdete na manikúru alebo svojmu dieťaťu kúpite hračky iba na narodeniny a na Vianoce? Takmer hneď, ako sa rozhodnete niečo už nikdy nekupovať, budete to „nutne potrebovať“, pretože na to budete neustále myslieť. Vhodnejšie je vypustiť takéto výdavky iba na jeden mesiac – a vždy si vybrať inú položku. Mesiac nechodiť do kaviarní znie o niečo znesiteľnejšie, ako tam nechodiť celý rok, nie?

„Toto je môj rozpočet na celý rok.“

Hlavné kategórie budú pravdepodobne aktuálne po celý rok, ale lepšie je každé tri mesiace rozpočet skontrolovať a hľadať možnosti, ako ho vylepšiť.

obrázky: unsplash.com

 

Redakcia

Redaktor magazínu Financie Dnes. Snaží sa vám priniesť zaujímavé informácie zo sveta financií, úspor, osobných financií a podnikania.