Financie Dnes

Web o peniazoch, financiách pre mladých a biznise

Osobné financie

Reality v mestách na Slovensku – kde sa oplatí bývať?

Realitný trh sa neustále mení a vyvíja, pričom ceny bytov stále rastú a ešte aj dlho budú rásť. Menia sa aj podmienky hypoték, ktoré sa časom sprísňujú. Preto vyvstáva otázka – oplatí sa vôbec v súčasnosti kupovať vlastnú nehnuteľnosť? Odpoveď je jednoduchá. Kúpa nehnuteľnosti sa oplatí takmer vždy, pretože je veľmi pravdepodobné, že jej cena časom stúpne. Takže na tom minimálne zarobíte. No kde sa ju oplatí kúpiť? Cena sa totiž vo veľkej miere odvíja od lokality a kvalite bývania.

 

 

Čo zohľadniť pri výbere miesta na bývanie?

Výber lokality - bývanie na Slovensku

Samozrejme, všetci chceme kúpiť nehnuteľnosť čo najlacnejšie a zároveň si splniť sen o čo najlepšom a najluxusnejšom bývaní. Na druhej strane však stojí predávajúci, ktorý chce zase na predaji zarobiť čo najviac. Je preto dôležité ešte pred kúpou nehnuteľnosti zistiť, aký je skutočný stav na realitnom trhu a či cena zodpovedá skutočnosti. Čo treba preto spraviť?

V prvom rade si treba uvedomiť, že cena primárne závisí od lokality. Nič tak nezaváži ako miesto na bývanie. Pritom rozdiely medzi jednotlivými regiónmi môžu byť priepastné, v prepočte aj niekoľkonásobne. Dokonca to platí nielen čo sa týka mesta, ale aj sídliska v meste. V princípe platí, že čím bližšie do centra, tým cena stúpa. Zavážia aj také faktory, ako kriminalita v danej lokalite, dostatok či nedostatok zelene, infraštruktúra a podobne. Dôležité je si tiež všímať občiansku vybavenosť (škôlka, škola, oddychové a detské centrá, obchody…), alebo či je v lokalite dostatok parkovacích miest.

Na cenu vplýva aj vek nehnuteľnosti – čím je staršia, tým klesá aj jej cena. Pokiaľ ste natrafili na dva byty v rovnakej lokalite, no s odlišnou cenou, tak tajomstvo pravdepodobne spočíva v použitom materiáli. Nie je totiž jedno, či je byt postavený z panelu, alebo z tehly. Tehla samozrejme cenu bytu tlačí nahor, pretože ide o kvalitnejší materiál. V bytovke tiež treba zvážiť, aký atraktívny pohľad sa z balkóna bytu ponúka a či ide o krajný byt alebo nie.

Tiež treba zvážiť poschodie, na ktorom sa byt nachádza. Vo všeobecnosti platí, že drahšie byty sú od druhého po predposledné poschodie. Samozrejme zaváži aj to, či je byt po úplnej, čiastočnej rekonštrukcii alebo v pôvodnom stave. No v tom prípade treba zohľadniť aj kvalitu odvedenej práce. Veľa inzerátov síce inzeruje byt po úplnej rekonštrukcii, no často potom pri obhliadke kupujúci iba prevracia očami.

No a v neposlednom rade sa oplatí všímať si okolie nehnuteľnosti. Smeti, či poničené poštové schránky? To môže znamenať problém. Napríklad aj so susedmi, ktorí do výslednej ceny majú tiež čo povedať. Pri obhliadke samozrejme nezistíte, aké vzťahy v bytovke či v okolí rodinného domu panujú, no pomôžu vám práve tieto maličkosti. Tie netreba podceniť. V mnohých prípadoch sa totiž práve tu skrýva možnosť na vyjednávanie o lepšej cene.

 

Bývanie v Bratislave

Kúpa bytu v Bratislave - výber lokality

Bratislava predstavuje samostatnú kategóriu v rámci cien nehnuteľností aj kvality bývania. Je jasné, že tá je tu najvyššia – je tu prakticky najlepšia infraštruktúra, mnohé možnosti na relax a sebarealizáciu, nákupné centrá… Je tu najmä problém s parkovacími miestami či neustálymi dopravnými zápchami, avšak ani to neprekáža, aby ceny nehnuteľnosti v tomto meste neustále raketovo stúpali. Trend sa síce v najbližších rokoch trocha spomalí, no stále bude stúpať.

Skutočnosť, že ľudia v tomto meste aj lepšie zarábajú, sa prirodzene odzrkadľuje aj na cene bývania. Bytov nie je ani zďaleka toľko, aby pokryli dopyt, realitný trh je nevyrovnaný a tak ceny môžu utešene rásť. Priemerná cena za meter štvorcový sa pohybuje okolo 2300-2500 eur, čo je oproti niektorým menším mestám na Slovensku až niekoľkonásobne vyššia suma.

 

Bývanie v Košiciach

Ďalší špecifický prípad predstavuje bývanie v Košiciach. Napriek tomu, že ide o druhé najväčšie mesto na Slovensku, sú Košice oproti Bratislave kľudnejším mestom s menším ruchom i dopravnými zápchami. Občianska vybavenosť je na podobne dobrej úrovni ako Bratislava. Priemerné platy sú tu však podstatne nižšie, avšak v celoslovenskom priemere aj tak výrazne nad priemerom. Znečistenie životného prostredia je aj tu pomerne vysoké, najmä kvôli blízkosti železiarní.

Nehnuteľnosti v Košiciach sa predávajú za priemernú cenu cca 2100 eur za meter štvorcových. Výrazne drahšie sú oproti bytom domy, keďže dopyt po domoch výrazne prevyšuje ponuku. Aj dopyt po bytoch prevyšuje ponuku, avšak nie tak výrazne, navyše v meste vznikajú mnohé nové byty.

Realitná kancelária Amazon Reality Košice konštatuje, že výrazný rast cien nehnuteľností v Košiciach sa už skončil a najbližšie roky budú ceny rásť iba minimálne. Vzhľadom na nízke úrokové sadzby sa však momentálne oplatí bývanie v Košiciach kupovať najmú pri hypotékach s dlhšou fixáciou výšky úroku.

 

Bývanie v ďalších krajských mestách

Ceny nehnuteľností prirodzene stúpajú aj v krajských mestách, hoci pomalším tempom. Najvyššie ceny sú v súčasnosti v Žiline a Trnave, kde sa ceny za meter štvorcový pohybujú v priemere od 1750 do 2000 euro. Pochopiteľne ide o rovnaký problém ako v Bratislave či Košiciach – dopyt výrazne prevyšuje ponuku, preto aj cena nehnuteľností rastie. Plus k tomu ešte treba prirátať kvalitu bývania, ktorá je tu podobne ako v Bratislave, veľmi dobrá.

V Banskej Bystrici či v Nitre sa cena za posledné roky taktiež výrazne zvýšila a údajne sa pohybuje v rozmedzí 1600 až 1750 eur. Najdostupnejšie sú byty v Trenčíne a v Prešove, kde sa priemerná cena za meter štvorcový pohybuje okolo 1400 až 1600 euro.

 

Kde sa dá kúpiť nehnuteľnosť najlacnejšie?

Bývanie na Slovensku - výber lokality

Kvôli vysokým cenám nehnuteľností sa tak dostáva čoraz viac ľudí do situácie, kedy musia robiť určité kompromisy a hľadať riešenia. Ako kúpiť byt či dom za čo najlacnejší peniaz? Na luxus bývania v Bratislave či v krajských mestách musia mnohí zabudnúť. No je tu ešte možnosť bývania v menších mestách či mestečkách neďaleko tých krajských, kde sú ceny o čosi priaznivejšie.

V tom prípade však asi budete odkázaní na dochádzanie, väčšinou za prácou. Najvýhodnejšia je pokojná a tichá štvrť niekde na okraji mesta, kde sú ceny najprijateľnejšie a dochádzanie nemusí byť až tak časovo náročné. Hlavné je, aby sa v okolí nachádzala dostatočná občianska vybavenosť.

Pre mnohých tiež bude riešením bývanie na vidieku, kde sú ceny nehnuteľností vôbec najnižšie a v mnohých prípadoch sa oplatí aj kúpa domu viac ako dom v meste. To ale platí iba v prípade väčšej vzdialenosti od krajských miest.

obrázky: pixabay.com

 

Redakcia

Redaktor magazínu Financie Dnes. Snaží sa vám priniesť zaujímavé informácie zo sveta financií, úspor, osobných financií a podnikania.